4A Recognitions

Football

The AIA is pleased to recognize the student-athletes and coaches as selected in the statewide recognition process. For the team sports, each conference chair will enter the results as agreed upon by the conference of those individuals eligible based on making their respective region teams. The conference results will be posted by the conference chair at their discretion.

To view conference results, select a conference, and make sure the "Region" dropdown is set to "Conference".

To view region results, select a region under the "Regions" dropdown.

All-Conference 1st Team
Pj Lewis
St. Mary's
Defensive Backs
Tyton Slade
ALA - Gilbert North
Defensive Backs
Mason Stromstad
Marcos de Niza
Defensive Backs
Chase Laux
Canyon Del Oro
Defensive Backs
Cayden Gibson
AZ College Prep
Defensive Lineman
Brayden Mckinstry
Northwest Christian
Defensive Lineman
Landen Francis
Prescott
Defensive Lineman
Jaxson Jones
Yuma Catholic
Defensive Lineman
Jayden Diaz
AZ College Prep
Defensive Utility/Flex Player
Robert Juniel
Washington
Kickoff Returner
Cody Leopold
Prescott
Linebacker
Zach Morton
ALA - Gilbert North
Linebacker
Jarred Marquez
Yuma Catholic
Linebacker
James Giggey
Bradshaw Mountain
Linebacker
Kason Colbert
Mica Mountain
Linebacker
Cameron Royalty
Marcos de Niza
Long Snapper
Walker Wisely
Northwest Christian
Offensive Lineman
Ignacio Marquez
St. Mary's
Offensive Lineman
Trenton Blomquist
Yuma Catholic
Offensive Lineman
Caleb Garrison
ALA - Gilbert North
Offensive Lineman
Slade Fish
Snowflake
Offensive Lineman
Sa'kylee Woodard
Canyon Del Oro
Offensive Lineman
David Galindo
St. Mary's
Offensive Utility/Flex Player
Cole Gross
Prescott
Placekicker
Lance Christensen
Snowflake
Punt Returner
Tegan Ligouri-melendez
Marcos de Niza
Punter
Richard Stallworth
Yuma Catholic
Quarterbacks
Brandon Phelps
ALA - Gilbert North
Receivers/Tight Ends
Tyton Slade
ALA - Gilbert North
Receivers/Tight Ends
Jamaal Young
Marcos de Niza
Receivers/Tight Ends
Stephon Daily
Sierra Linda
Receivers/Tight Ends
Viliami Tongotea
Buckeye Union
Running Backs
Isaiah Savoie
Apache Junction
Running Backs
All-Conference 2nd Team
Quincy Ortega starks
Independence
Defensive Backs
McKay Beardall
ALA - Gilbert North
Defensive Backs
Gunnar Penzkover
Northwest Christian
Defensive Backs
Jakhi Robertson
Poston Butte
Defensive Backs
Jerry Washington
Independence
Defensive Lineman
Bobby Gaitan
Poston Butte
Defensive Lineman
Luis Coronado
Carl Hayden
Defensive Lineman
Tony Munoz
Snowflake
Defensive Lineman
Marshall Gillette
Northwest Christian
Defensive Utility/Flex Player
Jayden Diaz
AZ College Prep
Kickoff Returner
Carlos Montoya jr
Walden Grove
Linebacker
Cody Hanna
Prescott
Linebacker
Chris Bryan
Moon Valley
Linebacker
Bradden Lewis
Snowflake
Linebacker
Vijay King
Canyon Del Oro
Linebacker
Tyler Clare
Snowflake
Long Snapper
Marco Palafox
AZ College Prep
Offensive Lineman
Brody Schneikart
Lake Havasu
Offensive Lineman
Ian O'brien
Canyon Del Oro
Offensive Lineman
Cade Alisa
Poston Butte
Offensive Lineman
Max Jada
Apache Junction
Offensive Lineman
Matthew Martinez
Thunderbird
Offensive Lineman
Luke Arenas
Canyon Del Oro
Offensive Lineman
Jaime Zayas
Carl Hayden
Offensive Utility/Flex Player
Cole Revis
Catalina Foothills
Placekicker
Sebastian Carrillo
Peoria
Punt Returner
Gavin Lentz
Northwest Christian
Punter
Braesen León
Marcos de Niza
Quarterbacks
Darius Haskin
Buckeye Union
Receivers/Tight Ends
Hunter Clare
Combs
Receivers/Tight Ends
Devin White
Lee Williams
Receivers/Tight Ends
Paul Guy
Walden Grove
Receivers/Tight Ends
Gaven Thrower
Poston Butte
Running Backs
Sean Mathews
Thunderbird
Running Backs
Conference Coach of the Year
Randy Ricedorff
ALA - Gilbert North
Conference Coach of the Year
Conference Defensive Player of the Year
Matthew Brimhall
Snowflake
Conference Defensive Player of the Year
Conference Offensive Player of the Year
Isaac Stopke
Lake Havasu
Conference Offensive Player of the Year
Conference Player of the Year
Adam Damante
ALA - Gilbert North
Conference Player of the Year
Honorable Mentions
Kevin Quintero
Amphitheater
Nick Avalos lara
Apache Junction
Elijah Edwards
Apache Junction
Garrett Garcia
Apache Junction
Gavin Limongello
Apache Junction
Quintyn Isabell
Arcadia
Kevin Perry
Arcadia
Jake Busot
AZ College Prep
Matt Tran
AZ College Prep
Aaron Allen
Benjamin Franklin
Gabriel Ricketts
Bradshaw Mountain
Clay Jacobson
Buckeye Union
Rolando Negrete
Buckeye Union
Daylon Beck
Canyon Del Oro
Ryan Madsen
Canyon Del Oro
Rudy mendoza
Canyon Del Oro
Kendre Pride
Carl Hayden
Samuel Delgado
Catalina Foothills
Cooper French
Coconino
Whaelynn Flake
Combs
Tanner Hale
Combs
Connor Wiles
Combs
Hyrum Tanner
Empire
Jaxon Richardson
Estrella Foothills
Edgar Roberts
Estrella Foothills
Grant Wochner
Estrella Foothills
Chase Brown
Flagstaff
Xavier Bueno
Marcos de Niza
Devin Murphy
Maryvale
Shawn Russell
Maryvale
Devin Hayward
Mica Mountain
Jayden Thoreson
Mica Mountain
Sydney Lane
Moon Valley
Gabriel Rodriguez
Peoria
Elijah Ward
Peoria
Lukas Potter
Poston Butte
Landen Francis
Prescott
Quinn Sullivan
Seton Catholic Prep
David Guzman
Sierra Linda
Akhir Harris
Sierra Linda
Athiaun Arol
Vista Grande
Salvador Nieves
Walden Grove
Gabriel Smith
Walden Grove
Jabari Lankford jr
Washington
Evan Aguirre
Youngker
Jacob Lira
Youngker