3A Schedules

Varsity Boys Basketball

496 contests

16 Nov

7:00 pm

Winslow Bulldogs
@
Chino Valley Cougars
Chino Valley High School Freedom 59-43

16 Nov

7:00 pm

Salome Frogs
@
Wickenburg Wranglers
Wickenburg High School Freedom 57-33

17 Nov

7:00 pm

Snowflake Lobos
@
Ganado Hornets
Ganado High School Freedom Cancelled

17 Nov

7:00 pm

Kingman Bulldogs
@
Kingman Academy Tigers
Kingman Academy High School Freedom 46-48 Box

17 Nov

7:00 pm

Page Sand Devils
@
Northland Prep Spartans
Northland Preparatory Academy Freedom 70-52 Box

17 Nov

7:00 pm

Globe Tigers
@
Willcox Cowboys/Cowgirls
Willcox High School Freedom 67-41

17 Nov

7:30 pm

Sedona Red Rock Scorpions
@
Monument Valley Mustangs
Monument Valley High School Freedom 22-75 Box

18 Nov

7:00 pm

ALA - West Foothills Guardians
@
Fountain Hills Falcons
Fountain Hills High School Freedom 21-59

18 Nov

7:30 pm

Chinle Wildcats
@
Winslow Bulldogs
Winslow High School Freedom 67-48

19 Nov

3:00 pm

Pinon Eagles
@
Show Low Cougars
Show Low High School Freedom 32-62 Box

19 Nov

6:30 pm

Page Sand Devils
@
Window Rock Fighting Scouts
Bee Holdzil Fighting Scouts Event Center Region 60-44 Box

21 Nov

7:00 pm

Rio Rico Hawks
@
Empire Ravens
Empire High School Freedom 63-40

21 Nov

8:00 pm

Shadow Mountain Matadors
@
Fountain Hills Falcons
Fountain Hills High School Freedom 33-68 Box

22 Nov

4:30 pm

San Miguel Vipers
@
Tombstone Yellow Jackets
Tombstone High School Freedom 20-52

22 Nov

7:00 pm

Show Low Cougars
@
Chino Valley Cougars
Chino Valley High School Freedom 70-35 Box

22 Nov

7:00 pm

Sahuaro Cougars
@
Empire Ravens
Empire High School Freedom Cancelled

22 Nov

7:00 pm

Chinle Wildcats
@
Gallup (NM) (Gallup NM)
Gallup (NM) (Gallup NM) Freedom 89-82

22 Nov

7:00 pm

Canyon Del Oro Dorado
@
Sabino Sabercats
Sabino High School Freedom 54-58 Box

22 Nov

7:00 pm

Douglas Bulldogs
@
Safford Bulldogs
Safford High School Freedom 64-60

22 Nov

7:00 pm

Rio Rico Hawks
@
Tanque Verde Hawks
Tanque Verde High School Freedom 57-68

22 Nov

7:00 pm

Mica Mountain
@
Thatcher Eagles
Thatcher High School Freedom Cancelled

22 Nov

7:30 pm

Alchesay Falcons
@
Holbrook Roadrunners
Holbrook High School Freedom 26-56

22 Nov

7:30 pm

ALA - West Foothills Guardians
@
Leading Edge Academy - Gilbert Spartans
Leading Edge Academy - Gilbert Freedom 34-80

22 Nov

7:30 pm

Monument Valley Mustangs
@
Valley (Sanders) Pirate
Valley High School (Sanders) Freedom 78-28 Box

22 Nov

7:30 pm

Tuba City Warriors
@
Winslow Bulldogs
Winslow High School Freedom 61-62
25 Nov 8:00 am Ben Franklin Thanksgiving Classic Gilbert Christian High School Invitational

25 Nov

11:00 am

Lake Havasu Knights
@
Fountain Hills Falcons
Benjamin Franklin High School Invitational 24-70 Box

25 Nov

11:00 am

Gilbert Classical Spartans
@
Chandler Prep Titans
Gilbert Classical Academy Invitational 53-47

25 Nov

11:00 am

Lincoln Prep Lightning
@
Sequoia Pathway Pumas
Gilbert Christian High School Invitational 47-45

25 Nov

12:30 pm

Madison Highland Heat
@
ALA - Anthem South Titans
Gilbert Christian High School Invitational 42-35

25 Nov

12:30 pm

Arete Prep Chargers
@
Veritas Prep Falcons
Gilbert Classical Academy Invitational 49-52 Box

25 Nov

12:30 pm

Benjamin Franklin Chargers
@
Odyssey Institute Minotaurs
Benjamin Franklin High School Invitational 79-51 Box

25 Nov

2:00 pm

Chino Valley Cougars
@
Seton Catholic Prep Sentinels
Benjamin Franklin High School Invitational 26-51 Box

25 Nov

2:00 pm

Lake Havasu Knights
@
Gilbert Christian Knights
Gilbert Christian High School Invitational 22-101 Box

25 Nov

2:00 pm

Glendale Prep Griffins
@
Miami Vandals
Gilbert Classical Academy Invitational

25 Nov

3:30 pm

Fountain Hills Falcons
@
Holbrook Roadrunners
Benjamin Franklin High School Invitational 67-31 Box

25 Nov

3:30 pm

Sequoia Pathway Pumas
@
ALA - Anthem South Titans
Gilbert Christian High School Invitational

25 Nov

3:30 pm

Veritas Prep Falcons
@
Lincoln Prep Lightning
Gilbert Classical Academy Invitational 36-45 Box

25 Nov

5:00 pm

Miami Vandals
@
Chandler Prep Titans
Benjamin Franklin High School Invitational 36-58

25 Nov

5:00 pm

Odyssey Institute Minotaurs
@
Seton Catholic Prep Sentinels
Gilbert Christian High School Invitational 38-68 Box

25 Nov

5:00 pm

Madison Highland Heat
@
Arete Prep Chargers
Gilbert Classical Academy Invitational 58-61

25 Nov

6:30 pm

Benjamin Franklin Chargers
@
Holbrook Roadrunners
Benjamin Franklin High School Invitational 40-63 Box

25 Nov

6:30 pm

Chino Valley Cougars
@
Gilbert Christian Knights
Gilbert Christian High School Invitational 31-88 Box

25 Nov

6:30 pm

Glendale Prep Griffins
@
Gilbert Classical Spartans
Gilbert Classical Academy Invitational

26 Nov

10:00 am

Benjamin Franklin Chargers
@
Lake Havasu Knights
Benjamin Franklin High School Invitational 61-23 Box

26 Nov

10:00 am

Gilbert Classical Spartans
@
Madison Highland Heat
Gilbert Classical Academy Invitational 59-39

26 Nov

10:00 am

ALA - Anthem South Titans
@
Chandler Prep Titans
Gilbert Christian High School Invitational 23-47

26 Nov

11:30 am

Odyssey Institute Minotaurs
@
Chino Valley Cougars
Benjamin Franklin High School Invitational 60-30 Box

26 Nov

11:30 am

Fountain Hills Falcons
@
Gilbert Christian Knights
Gilbert Christian High School Invitational 66-55 Box

26 Nov

11:30 am

Glendale Prep Griffins
@
Lincoln Prep Lightning
Gilbert Classical Academy Invitational 35-33

26 Nov

1:00 pm

Holbrook Roadrunners
@
Seton Catholic Prep Sentinels
Benjamin Franklin High School Invitational 72-55 Box

26 Nov

1:00 pm

Arete Prep Chargers
@
Sequoia Pathway Pumas
Gilbert Christian High School Invitational

26 Nov

1:00 pm

Miami Vandals
@
Veritas Prep Falcons
Gilbert Classical Academy Invitational 42-44 Box

26 Nov

2:30 pm

Odyssey Institute Minotaurs
@
Lake Havasu Knights
Benjamin Franklin High School Invitational 42-50 Box

26 Nov

2:30 pm

Chandler Prep Titans
@
Madison Highland Heat
Gilbert Christian High School Invitational 48-43

26 Nov

2:30 pm

Gilbert Classical Spartans
@
ALA - Anthem South Titans
Gilbert Classical Academy Invitational

26 Nov

4:00 pm

Miami Vandals
@
Lincoln Prep Lightning
Benjamin Franklin High School Invitational 37-34

26 Nov

4:00 pm

Seton Catholic Prep Sentinels
@
Fountain Hills Falcons
Gilbert Christian High School Invitational 57-74 Box

26 Nov

4:00 pm

Glendale Prep Griffins
@
Arete Prep Chargers
Gilbert Classical Academy Invitational

26 Nov

5:30 pm

Benjamin Franklin Chargers
@
Chino Valley Cougars
Benjamin Franklin High School Invitational 73-29 Box

26 Nov

5:30 pm

Sequoia Pathway Pumas
@
Veritas Prep Falcons
Gilbert Classical Academy Invitational 40-72 Box

26 Nov

5:30 pm

Gilbert Christian Knights
@
Holbrook Roadrunners
Gilbert Christian High School Invitational 53-47 Box
25 Nov 8:00 am VCS Boys Basketball Thanksgiving Tournament Valley Christian High School Invitational

25 Nov

9:00 am

ALA - Ironwood Warriors
@
Horizon Honors Eagles
Horizon Honors High School Invitational 67-27 Box

25 Nov

10:30 am

St. John Paul II Lions
@
Sierra Linda Bulldogs
Valley Christian High School Invitational 20-60 Box

25 Nov

10:30 am

Highland Prep Honey Badgers
@
Bradshaw Mountain Bears
Horizon Honors High School Invitational 52-39 Box

25 Nov

12:00 pm

Mingus Union Marauders
@
ALA - QC Patriots
Valley Christian High School Invitational 49-73

25 Nov

12:00 pm

Tuba City Warriors
@
Pusch Ridge Lions
Horizon Honors High School Invitational 53-81

25 Nov

1:30 pm

Agua Fria Owls
@
Page Sand Devils
Valley Christian High School Invitational 53-38 Box

25 Nov

1:30 pm

Mohave Thunderbirds
@
Shadow Hills (CA)
Horizon Honors High School Invitational 29-59

25 Nov

3:30 pm

Highland Prep Honey Badgers
@
ALA - Ironwood Warriors
Valley Christian High School Invitational 66-64 Box

25 Nov

3:30 pm

St. John Paul II Lions
@
Valley Christian Trojans
Horizon Honors High School Invitational 20-95 Box

25 Nov

5:00 pm

ALA - QC Patriots
@
Agua Fria Owls
Valley Christian High School Invitational 71-62 Box

25 Nov

5:00 pm

Mingus Union Marauders
@
Page Sand Devils
Horizon Honors High School Invitational 37-50 Box

25 Nov

6:30 pm

Sierra Linda Bulldogs
@
Valley Christian Trojans
Valley Christian High School Invitational 31-78

25 Nov

6:30 pm

Bradshaw Mountain Bears
@
Horizon Honors Eagles
Horizon Honors High School Invitational 49-27

25 Nov

8:00 pm

Shadow Hills (CA)
@
Pusch Ridge Lions
Valley Christian High School Invitational 44-49

25 Nov

8:00 pm

Mohave Thunderbirds
@
Tuba City Warriors
Horizon Honors High School Invitational 66-68

26 Nov

9:00 am

Agua Fria Owls
@
Sierra Linda Bulldogs
Valley Christian High School Invitational 76-56 Box

26 Nov

9:00 am

Page Sand Devils
@
St. John Paul II Lions
Horizon Honors High School Invitational 79-27 Box

26 Nov

10:30 am

Shadow Hills (CA)
@
ALA - Ironwood Warriors
Valley Christian High School Invitational 53-63

26 Nov

10:30 am

Tuba City Warriors
@
Bradshaw Mountain Bears
Horizon Honors High School Invitational 35-69

26 Nov

12:00 pm

ALA - QC Patriots
@
Valley Christian Trojans
Valley Christian High School Invitational 50-92

26 Nov

12:00 pm

Mohave Thunderbirds
@
Horizon Honors Eagles
Horizon Honors High School Invitational 67-63

26 Nov

1:30 pm

Pusch Ridge Lions
@
Highland Prep Honey Badgers
Valley Christian High School Invitational 53-61 Box

26 Nov

1:30 pm

Mingus Union Marauders
@
Tuba City Warriors
Horizon Honors High School Invitational 66-56 Box

26 Nov

3:00 pm

Bradshaw Mountain Bears
@
Page Sand Devils
Horizon Honors High School Invitational 66-36 Box

26 Nov

3:00 pm

ALA - Ironwood Warriors
@
Agua Fria Owls
Valley Christian High School Invitational 83-54 Box

26 Nov

4:30 pm

ALA - QC Patriots
@
Pusch Ridge Lions
Valley Christian High School Invitational 61-64

26 Nov

6:00 pm

Highland Prep Honey Badgers
@
Valley Christian Trojans
Valley Christian High School Invitational 65-82 Box
25 Nov 9:00 am 2022 Joe Partain Memorial Classic Coolidge High School Invitational

25 Nov

9:00 am

Combs Coyotes
@
Coolidge Bears
Coolidge High School Invitational 47-59 Box

25 Nov

9:00 am

Vista Grande Spartans
@
Santa Cruz Valley Dust Devil
Coolidge High School Invitational 76-46

25 Nov

10:30 am

Apache Junction Prospectors
@
Rio Rico Hawks
Coolidge High School Invitational 34-54

25 Nov

10:30 am

Douglas Bulldogs
@
Vista Grande Spartans
Coolidge High School Invitational 40-35

25 Nov

12:00 pm

San Tan Foothills Sabercats
@
Walden Grove Red Wolves
Coolidge High School Invitational 42-56

25 Nov

12:00 pm

Canyon Del Oro Dorado
@
Globe Tigers
Coolidge High School Invitational 51-35

25 Nov

1:30 pm

Santa Cruz Valley Dust Devil
@
Douglas Bulldogs
Coolidge High School Invitational 45-54

25 Nov

1:30 pm

Rio Rico Hawks
@
Combs Coyotes
Coolidge High School Invitational 40-72 Box

25 Nov

3:00 pm

Nogales Apaches
@
Globe Tigers
Coolidge High School Invitational 64-60

25 Nov

3:00 pm

Lee Williams Volunteers
@
Apache Junction Prospectors
Coolidge High School Invitational 35-16 Box

25 Nov

4:30 pm

Rincon/University Rangers
@
San Tan Foothills Sabercats
Coolidge High School Invitational 70-41

25 Nov

4:30 pm

Walden Grove Red Wolves
@
Casa Grande Cougars
Coolidge High School Invitational 42-65

25 Nov

6:00 pm

Canyon Del Oro Dorado
@
Nogales Apaches
Coolidge High School Invitational 32-43

25 Nov

7:30 pm

Casa Grande Cougars
@
Coolidge Bears
Coolidge High School Invitational 61-78

25 Nov

7:30 pm

Lee Williams Volunteers
@
Rincon/University Rangers
Coolidge High School Invitational 22-57

26 Nov

9:00 am

Apache Junction Prospectors
@
Coolidge Bears
Coolidge High School Invitational 29-67

26 Nov

9:00 am

Rio Rico Hawks
@
Douglas Bulldogs
Coolidge High School Invitational 48-45

26 Nov

10:30 am

Globe Tigers
@
San Tan Foothills Sabercats
Coolidge High School Invitational 44-55 Box

26 Nov

10:30 am

Vista Grande Spartans
@
Coolidge Bears
Coolidge High School Invitational 42-69

26 Nov

12:00 pm

San Tan Foothills Sabercats
@
Santa Cruz Valley Dust Devil
Coolidge High School Invitational 74-57 Box

26 Nov

12:00 pm

Rio Rico Hawks
@
Canyon Del Oro Dorado
Coolidge High School Invitational 48-61 Box

26 Nov

12:00 pm

Apache Junction Prospectors
@
Douglas Bulldogs
Coolidge High School Invitational 30-44

26 Nov

1:30 pm

Combs Coyotes
@
Amphitheater Panthers
Coolidge High School Invitational 60-66

26 Nov

1:30 pm

Walden Grove Red Wolves
@
Globe Tigers
Coolidge High School Invitational 66-57

26 Nov

3:00 pm

Vista Grande Spartans
@
Lee Williams Volunteers
Coolidge High School Invitational 47-50

26 Nov

3:00 pm

San Tan Foothills Sabercats
@
Rio Rico Hawks
Coolidge High School Invitational 58-56 Box

26 Nov

3:00 pm

Santa Cruz Valley Dust Devil
@
Coolidge Bears
Coolidge High School Invitational 51-54

26 Nov

4:30 pm

Canyon Del Oro Dorado
@
Rincon/University Rangers
Coolidge High School Invitational 47-61 Box

26 Nov

4:30 pm

Nogales Apaches
@
Casa Grande Cougars
Coolidge High School Invitational 63-59

26 Nov

6:00 pm

Walden Grove Red Wolves
@
Combs Coyotes
Coolidge High School Invitational 56-63 Box

26 Nov

6:00 pm

Lee Williams Volunteers
@
Amphitheater Panthers
Coolidge High School Invitational 29-46 Box

26 Nov

7:30 pm

Nogales Apaches
@
Coolidge Bears
Coolidge High School Invitational 54-80

26 Nov

7:30 pm

Rincon/University Rangers
@
Casa Grande Cougars
Coolidge High School Invitational -

26 Nov

6:00 pm

Window Rock Fighting Scouts
@
Miyamura (NM)
Miyamura (NM) Freedom 55-59

28 Nov

6:00 pm

Round Valley Elks
@
Safford Bulldogs
Safford High School Freedom 45-56

28 Nov

7:00 pm

Empire Ravens
@
Cholla Chargers
Cholla High Magnet School Freedom 40-64

28 Nov

7:00 pm

Pusch Ridge Lions
@
Mountain View Marana Mountain Lions
Mountain View (Marana) High School Freedom 60-63

28 Nov

7:00 pm

Imperial (CA) (Imperial CA)
@
Yuma Catholic Shamrocks
Yuma Catholic Freedom 54-63 Box

28 Nov

7:30 pm

Ganado Hornets
@
Pinon Eagles
Pinon High School Freedom 44-45

29 Nov

7:00 pm

ALA - Ironwood Warriors
@
ALA - West Foothills Guardians
American Leadership Academy - West Foothills Freedom 68-32 Box

29 Nov

7:00 pm

Fountain Hills Falcons
@
Benjamin Franklin Chargers
Benjamin Franklin High School Freedom 66-39

29 Nov

7:00 pm

Payson Longhorns
@
Chino Valley Cougars
Chino Valley High School Freedom 58-36 Box

29 Nov

7:00 pm

Bourgade Catholic Golden Eagles
@
Coolidge Bears
Coolidge High School Freedom 49-82

29 Nov

7:00 pm

River Valley Dust Devils
@
Mohave Accelerated Patriots
Mohave Accelerated Learning Center Freedom 28-75

29 Nov

7:00 pm

Camp Verde Cowboys
@
Northland Prep Spartans
Northland Preparatory Academy Freedom 71-58 Box

29 Nov

7:00 pm

Wickenburg Wranglers
@
Odyssey Institute Minotaurs
The Odyssey for Advanced and International Studies Freedom 43-85

29 Nov

7:00 pm

Catalina Trojans
@
Palo Verde Magnet Titans
Palo Verde High Magnet School Region 29-81

29 Nov

7:00 pm

Kingman Academy Tigers
@
Parker Broncs
Parker High School Freedom 43-58

29 Nov

7:00 pm

Rio Rico Hawks
@
Sabino Sabercats
Sabino High School Freedom 48-56

29 Nov

7:00 pm

Thatcher Eagles
@
San Tan Charter Roadrunners
San Tan Charter High School Freedom 41-72 Box

29 Nov

7:00 pm

San Miguel Vipers
@
San Tan Foothills Sabercats
San Tan Foothills High School Freedom 33-89 Box

29 Nov

7:00 pm

ALA - Anthem South Titans
@
Sedona Red Rock Scorpions
Sedona Red Rock Freedom 44-57

29 Nov

7:00 pm

Florence Gophers
@
Tonopah Valley The Phoenix
Tonopah Valley High School Freedom 70-54 Box

29 Nov

7:00 pm

Globe Tigers
@
Valley Christian Trojans
Valley Christian High School Freedom 45-97

29 Nov

7:30 pm

Holbrook Roadrunners
@
Chinle Wildcats
Chinle High School Freedom 67-57 Box